XXIII „Śpisko Watra”

XXIII „Śpisko Watra” to 23 lata budowania pasji i miłości wśród dzieci i młodzieży do kultury Spisza. To też setki tysięcy godzin prób, wyjazdy, występy, wyrzeczenia i walka z tremą. To przede wszystkim cierpliwość i ciężka praca instruktorów, którzy co roku pod swoje skrzydła przyjmują coraz młodsze dzieci, które chcą tańczyć i śpiewać, pielęgnując gwarę i obyczaje Polskiego Spisza. Piękne w upływie czasu jest to, że dzisiaj na scenie amfiteatru w Niedzicy występowały dzieci, tej młodzieży, która 23 lata temu zaczynała budować historię tego wyjątkowego święta, przeglądu spiskiego folkloru zwanego „Śpiską Watrą”.

Tegoroczną imprezę rozpoczął Wójt Gminy Łapsze Niżne od rozpalenia watry. Nie wiadomo czy to dym z ogniska czy tańce dzieci sprawiły, że ciemne chmury zostały rozgonione i słońce zaświeciło nad Niedzicą?:-) Przybyłych gości ze sceny powitała Pani Krystyna Milaniak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy i Pan Jakub Jamróz – Wójt Gminy Łapsze Niżne, po czym rozpoczęły się występy zespołów. W tegorocznym letnim przeglądzie spiskiego folkloru wzięło udział 14 zespołów z terenu Polskiego Spisza:

Trybskie Dzieci” z Trybsza
„Mali Toniecnici” z Krempach
„Zielony Jawor”’ z Krempach
„Honaj”-grupa dziecięca z Dursztyna
„Frydmanianie” z Frydmana
„Dolina” z Krempach
„Mali Frydmanianie” z Frydmana
„Małe Podhale” z Jurgowa
„Bystry Potok” – grupa dziecięca i grupa młodzieżowa z Kacwina
„Łapsańskie Fijołecki” i „Małe Jedlicki” z Łapsz Wyżnych
„Hajduki” z Łapsz Wyżnych
„Czardasz” z Niedzicy.

Gościnnie wystąpił zespół „Maguranka” ze Spiskiej Starej Wsi.

Podczas imprezy odbył się konkurs muzyk spiskich w którym Komisja wysłuchała 11 muzyk (2 w kategorii dziecięcej, 4 w kategorii młodzieżowej, 5 w kategorii dorosłej) i przyznała następujące miejsca i nagrody pieniężne:
W kategorii dziecięcej
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300,00 zł otrzymuje muzyka zespołu „Mali Frydmanianie” z Frydmana.
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150,00 zł otrzymuje Muzyka zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa.

W kategorii młodzieżowej
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400,00 zł otrzymuje Muzyka z Czarnej Góry.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300,00 zł otrzymują:
– Muzyka zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,
– Muzyka zespołu „Podhale Grupa Spiska” z Jurgowa.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł otrzymuje Muzyka z Jurgowa

W kategorii dorosłej
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 zł otrzymuje Muzyka z Jurgowa.
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400,00 zł otrzymuje Muzyka Wartko.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300,00 zł otrzymują:
– Muzyka z Czarnej Góry,
– Muzyka Gryglaków z Łapsz Wyżnych.

Dyplom za udział oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł otrzymuje Muzyka zespołu „Frydmanianie” z Frydmana.

Komisja wyraża zadowolenie z większej liczby muzyk prezentujących się w tegorocznym konkursie i zwróciła uwagę, aby do regulaminu wprowadzić nowe kryterium mówiące o tym, że prymistą kapeli może być jeden muzyk.

Na zakończenie zagrał zespół „BARBA”.

Dzisiejsza impreza pokazała, że nie najważniejszy jest konkurs, ale miejsce gdzie uczestnicy są jak jedna, wielka rodzina, która ucztuje to co ich łączy – dumę z bycia Spiszakiem.

Gratulujemy wszystkim wykonawcom i do zobaczenia za rok!