Barok na Spiszu Niedzica 2024
W dniach 15-24 sierpnia 2024 odbędzie się kolejna dwunasta festiwalu Barok na Spiszu.
Barok na Spiszu to wydarzenie nie tylko muzyczne. Odbywa się on w niezwykle ciekawym historycznie i przyrodniczo miejscu, jakim jest polski Spisz, miejscu wartym odwiedzenia latem. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowie to prawdziwe barokowe perełki, w któych co roku rozbrzmiewa muzyka barokowa w najlepszych wykonaniach; w tym roku pod tytułem „Muzyczne ekstrawagancje”.
W tym roku po raz pierwszy będziemy gościć na Orawie w przepięknym drewnianym kościółku św. Jana Chrzciciela w Orawce, gdzie znajdują się wyjątkowe zabytkowe organy z 1670 r., na których zagra i opowie o nich Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa. Koncert odbywa się dzięki współpracy w Parafia orawczańską i zaangażowaniu jej Proboszcza, Księdza Wojciecha Mozdyniewicza. Przy okazji tego koncertu dowiemy się między innymi, w jaki sposób dostarczano organom powietrze, gdy nie było jeszcze możliwości zasilania prądem, a także w jaki sposób uzyskać na organach efekt bębna. Na ten koncert, będący prologiem festiwalu zapraszamy 15 sierpnia.
Zaś kolejnego dnia, 16 sierpnia, festiwal rozpocznie się już na Spiszu w Jurgowie koncertem zatytułowanym „Anioły zza klasztornej kraty”, podczas którego zespół Donne Armoniche wraz ze Scepus Baroque w składzie żeńskim wykonają niezwykle rzadko prezentowane utwory barokowych włoskich i polskich kompozytorek zakonnych. Kolejny wieczór będzie poświęcony violi da gamba. 17 sierpnia w uroczym kościółku św. Walentego w Krempachach zanurzymy się w samą głębię jej piękna podczas koncertu duetu gambowego Justyny i Piotra Młynarczyków.
Drugi tydzień festiwalowy to energia i rytm. 22 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy zachwycimy się blaskiem trąbek słuchając zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska z repertuarze hejnalistów i piszczków wieżowych, a na finał festiwalu zapraszamy do Frydmana, gdzie 24 sierpnia zespół Cornu Copiae (Róg Obfitości) porwie nas w objęcia rytmu. W jego wykonaniu usłyszymy utwory, których podstawą są wzorce rytmiczne.
Tradycyjnie przed każdym koncertem odbędzie się zwiedzanie kościoła, gdzie odbywa się koncert, z miejscowymi przewodnikami, a w tajniki poszczególnych programów tradycyjnie wprowadzą przygotowane przed zespoły mini-wykłady, które posłużą publiczności niczym dobry przewodnik na szlaku. Zapowiada się zatem wspaniała przygoda muzyczno-historyczno-krajoznawcza, festiwalowe wieczory z pewnością pozostwią piękne wspomnienia.
Festiwal odbyw się dzieki wsparciu i współorganizacji następujących podmiotów: Województwo Małopolskie, Powiat Nowotarski, ZEW Niedzica SA, Bank Spółdzielczy Karpatia, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Tomasz Hamerski – Starosta Powiatu Nowotarskiego, Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej!
Poniżej znajduje się szczegółowy plan tegorocznego festiwalu. Zapraszamy na barokowy Spisz!
PROGRAM
Prolog na Orawie
15 sierpnia czwartek, Orawka, kościół św. Jana Chrzciciela
16.30 oprowadzanie po kościele (Lucyna Borczuch)
17.00 koncert (mini-wykład: Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, Wśród kalikantów
i tympanów – organy w Orawce jako dzieło dawnej sztuki organmistrzowskiej)
ORGANY AD 1670
Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – organy
Katarzyna Wiwer – sopran
16 sierpnia piątek, Jurgów, kościół św. Sebastiana
17.30 oprowadzanie po kościele (Józef Górka)
18.00 koncert (mini-wykład: Katarzyna Wiwer, Kompozytorki zakonne w epoce baroku)
ANIOŁY ZZA KLASZTORNEJ KRATY
Donne Armoniche
Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha – soprany
SCEPUS BAROQUE
Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe
Katarzyna Cichoń – wiolonczela, Klaudia Łoboda – klawesyn, pozytyw
17 sierpnia sobota, Krempachy, kościół św. Walentego
19.00 oprowadzanie po kościele (ks. Zdzisław Ścisłowicz)
19.30 koncert (mini-wykład: Justyna Młynarczyk, Gamba – królowa liryki)
SERCE GAMBY wieczorny koncert muzyki gambowej
Justyna Młynarczyk & Piotr Młynarczyk – viole da gamba
22 sierpnia czwartek, Niedzica, kościół św. Bartłomieja
17.30 oprowadzanie po kościele (Krystyna Waniczek)
18.00 koncert (mini-wykład: Paweł Hulisz, Muzyka z wieży)
FANFARY I PISZCZKOWIE WIEŻOWI
Tubicinatores Gedanenses
Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Filip Pysz – trąbki barokowe
Paweł Szewczyk – instr. perkusyjne
24 sierpnia sobota, Frydman, kościół św. Stanisława
18.30 oprowadzanie po kościele (Piotr Wojtaszek)
19.00 koncert (mini-wykład: Karolina Habało, Jak rytm kształtuje kompozycję – ciaccona, passacaglia, ground)
W OBJĘCIACH RYTMU
Cornu Copiae
Karolina Habało – skrzypce barokowe, Michaela Koudelková – flety, Matylda Adamus – wiolonczela barokowa, Maria Wilgos – teorba, Adam Jastrzębski – klawesyn, Wojciech Lubertowicz – instr. perkusyjne
gościnnie: Katarzyna Wiwer – sopran