Orkiestry Dęte


Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych

Orkiestra Dęta w Łapszach Niżnych powstała w 1898r. Pierwsze zdjęcie orkiestry pochodzi z 1902r. W roku 1965 orkiestra zajęła III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Orkiestra działa bez przerwy od daty jej założenia. Swoją obecnością i grą uświetnia uroczystości gminne, świeckie, kościelne i żałobne. Orkiestra koncertowała w kraju jaki i zagranicą. Nasza orkiestra 6-krotnie brała udział w Powiatowym Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych za każdym razem plasując się na podium: 3-krotnie zajmując I miejsce, raz II miejsce i 2-krotnie III miejsce. 4-krotnie orkiestra występowała gościnnie w Paradzie Orkiestr Dętych Województwa Pomorskiego w Zblewie i Gniewinie oraz na Międzynarodowym Kaszubskim Festiwalu Orkiestr Dętych gdzie prezentowała utwory o charakterze regionalnym. Orkiestra występuje corocznie na Przeglądach Orkiestr organizowanych przez Towarzystwo Słowaków w Polsce. W marcu tego roku orkiestra miała zaszczyt wystąpić na ogólnopolskiej antenie radia RMF FM z utworem muzyki filmowej: Piraci z Karaibów. Zarówno w przeszłości jak i dziś członkami zespołu są osoby, których największą pasją jest muzyka.

Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych, ma ponad 100 letnią historię muzykowania, podczas której kształtowała talenty i tożsamość setek młodych ludzi. Jest ważną częścią lokalnej społeczności współtworzącą życie kulturalne swojej miejscowości, gminy, regionu. Dzisiaj jest prężnie rozwijającą się orkiestrą w powiecie nowotarskim i województwie małopolskim. W tym roku zdobyła dwa duże wyróżnienia:
1) 1 miejsce podczas Powiatowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu (26.05. 2019);
2) 1 miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu (21.06.2019).
Od lat kształtuje i wychowuje kolejne pokolenia muzyków i pasjonatów lokalnej kultury.

Henryk Kałafut

Kapelmistrz orkiestry: Henryk Kałafut tel: 509 696 371

Kierownik orkiestry: Mirosław Pirchała tel: 504 050 326

Skład orkiestry: pełny skład 35 osób

Strona internetowa: https://www.facebook.com/OrkiestraDetaLapszeNizne

Siedziba orkiestry: Centrum Kultury przy ul. Jana Pawła II 63,  gdzie orkiestra prowadzi szkolenie i próby   całego zespołu, oraz naukę dzieci i młodzieży.

Henryk Kałafut


Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych

Orkiestra Dęta w Łapszach Wyżnych istnieje od 1882 roku. Powstała dzięki inicjatywie ks. Malinaja, który początkowo sprawował funkcję nauczyciela nut i gry na instrumentach, a następnie kapelmistrza. Kolejnymi kierownikami orkiestry byli Tomasz Gryglak, Gerwazy Gryglak, Dominik Gryglak i Mieczysław Sołtys. Obecnie kapelmistrzem od 2008 roku jest Mateusz Gryglak, który objął tę funkcję w wieku zaledwie 17 lat. Obecnie jego funkcje w zastępstwie sprawuje Józef Gryglak.

Pomimo, że orkiestra liczy sobie prawie 140 lat, to jej skład mocno przeczy wiekowi. Średnia wieku muzyków to około 20 lat. W większości przypadków członkowie orkiestry są nimi z pokolenia na pokolenie. Nierzadko zdarza się, że równocześnie w orkiestrze gra dziadek, syn i wnuk lub tata i córka czy syn. Można więc uznać, że członkostwo w orkiestrze jest uwarunkowane genetycznie 🙂

Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu całej parafii, wsi oraz gminy. Pojawia się również na imprezach krajowych i zagranicznych. Współpracuje z innymi orkiestrami w Polsce i na Słowacji.

Repertuar muzyków to głównie marsze, walce i polki z regionu Austrii i Słowacji. Coraz częściej jednak orkiestra sięga po znane i lubiane piosenki popularne, takie jak przeboje grupy Wham! czy BoneyM.

Tradycją już stały się koncerty świąteczne, które odbywają się w okresie Bożego Narodzenia. Orkiestra umila czas mieszkańcom i gościom grając kolędy i pastorałki a także największe świąteczne hity, które często można usłyszeć w radiu.

Orkiestra cały czas doskonali swoje zdolności: co tydzień odbywają się próby, a przed ważnymi występami nawet kilka razy w tygodniu. Oprócz tego najmłodsi uczestniczą w zajęciach doskonalących naukę gry na instrumentach.

Orkiestra pomimo swojego wieku nadal działa prężnie i nieustająco się rozwija, a noszenie munduru z naszywką Orkiestra Dęta w Łapszach Wyżnych to powód do dumy zarówno dla muzyków jak i ich najbliższych.

Skład orkiestry: pełny skład 30 osób

Obecnie kapelmistrzem jest: Józef Gryglak 

Józef Gryglak 


Orkiestra Dęta z Frydmana 

Orkiestra powstała w 1954r., uczestniczy w uroczystościach kościelnych, wiejskich, strażackich, oraz na przeglądach orkiestr dętych. Brała udział  w koncercie – „Strażacy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” w Wadowicach.

Funkcję kapelmistrza pełni: Jacek Iglar


Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina

Powstała w styczniu 2003 r. Występuje na uroczystościach kościelnych, na Przeglądach Krajańskich orkiestr dętych i Małopolskich Dniach Kultury Słowackiej, organizowanych przez Patrona orkiestry.

– W Wadowicach 18 maja – Od 2004 do 2015 r uczestniczyła w corocznych koncertach urodzinowych „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”.

– W Licheniu Starym – 25 maja 2013 i 2019 r na V i VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr; „Świętemy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

– Brała udział w V, VI i VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce strażaków na Jasną Górę w 2005, 2010 i 2015 r.

– Udział w Małopolskim Przeglądzie „Echo Trombity” w Nowym Sączu w 2006 i 2009 r.

Słowacja;

– Levoca – od 2005 – 2011 r na Targach Rzemiosła Ludowego tzw. „Dni Majstra Pavla”

– Cerveny Klastor – na „Zamagurskich Dniach” w 2012 r.

– Matiasovce – na Festynie  letnim w 2013 r.

– Mała Frankova – na Festynie w 2018 i 2019 r.

Ukraina;

– Przemyślany, Kamieniec Podolski, Medenice – w 2006 r.

– Czerniowce – w 2008 r.

Również z żałobnym marszem towarzyszy zmarłym w ostatniej drodze na miejsce spoczynku.

Funkcję kapelmistrza pełni: Stanisław Wojtaszek

Stanisław Wojtaszek


Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kacwina

Orkiestra Dęta z Kacwina została założona w 2002 roku przez Zarząd Leśnej Wspólnoty Urbarialnej w Kacwinie. W roku 2005 opiekę nad orkiestrą objęła lokalna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Orkiestra regularnie uświetnia swoimi koncertami zarówno uroczystości rodzinne, kościelne  jak również uroczystości  wiejskie i gminne do których zaliczają się  festyny, czy coroczne gminne dożynki . Członkowie orkiestry co roku biorą udział w przeglądach i paradach orkiestr dętych oraz uświetniają ważne uroczystości celebrowane przez jednostkę OSP w Kacwinie. W Święta Bożego Narodzenia organizowane jest wspólne świąteczne kolędowanie dla wszystkich Mieszkańców wsi oraz obchód po domach osób szczególnie wspierających orkiestrę, podczas których członkowie zespołu grają kolędy i składają życzenia.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie wspiera grupę pisząc różnego rodzaju projekty w ramach których orkiestra powiększa zasób instrumentów i strojów dla swoich członków. Wsparcie finansowe na naukę gry przekazywane jest również z budżetu Gminy Łapsze Niżne przez Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Mieszkańców Kacwina oraz składek samych członków grupy, dzięki czemu orkiestra może się rozwijać.

Z roku na rok skład grupy stale się powiększa. Najmłodsi Mieszkańcy Kacwina z chęcią uczestniczą w organizowanych dwa razy w tygodniu próbach,  podczas których uczą się nauki gry na instrumentach by w późniejszym czasie, posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności muzyczne, zasilić szeregi orkiestry.

Obecnie Orkiestra Dęta z Kacwina liczy 32 osoby, wśród których są zarówno dzieci, młodzież jak również osoby dorosłe  krzewiące muzyczny zapał u własnych pociech.

Orkiestra Dęta w Kacwinie to nie tylko grupa osób z instrumentami i pasją do gry, to przede wszystkim grupa regularnie spotykających się znajomych, którzy miłością do muzyki zarażają swoje rodziny i wszystkich słuchaczy.

Kapelmistrz:  Pan Antoni Malec

Gabriela Kasprzyk


 

Skip to content