PIERWSZY MURAL na SPISZU

Mural namalowany przez znanego artystę Arkadiusza Andrejkowa (autora m.in.  projektu „Cichy Memoriał”) zatytułowany jest „Bohaterstwo i niezłomność bł. ks. Józefa Stanka” jest pierwszym takim dziełem na Spiszu. Nieprzypadkowo znalazł się na ścianie budynku łapszańskiej szkoły, bo ta placówka od dwudziestu czterech lat nosi imię błogosławionego ks. Józefa Stanka. W tym roku już za kilkanaście dni obchodzić będziemy 80. rocznicę śmierci bł. ks. Stanka i z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych realizuje projekt  „Spiszak w Powstaniu Warszawskim”, upamiętniający postać Błogosławionego Spiszaka – pallotyna, żołnierza AK, kapelana powstania warszawskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim. W ramach podjętych działań przygotowano już specjalną wystawę, która prezentowana jest w kolejnych miejscowościach  regionu. Odsłonięty, a raczej zaprezentowany publiczności 12 września mural jest drugim zadaniem zrealizowanym w tym projekcie. Wydarzenie miało tym bardziej uroczysty charakter, iż stało się częścią organizowanego już od 2014 roku przez Szkołę Podstawową w Łapszach Niżnych Rajdu im. bł. ks. J. Stanka. Uczniowie okolicznych szkół, wędrując szlakami turystycznymi po regionie, spotkali się w łapszańskiej szkole by razem świętować i uczcić pamięć o patronie tejże szkoły. Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Krystyna Milaniak, Przewodnicząca Rady Gminy p. Dorota Włoch i Radna Gminy p. Maria Haber, Radna Powiatu Nowotarskiego p. Irena Rataj, przedstawiciel Kuratorium Oświaty p. Dorota Słońska – Halczak, Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Łapsze Niżne p. Jolanta Błachut. Po krótkiej prezentacji na temat postaci ks. Stanka w holu szkoły, młodzież udała się na zewnątrz, aby być świadkami uroczystej prezentacji muralu. Wspomnieć należy, że tworzeniu tego dzieła jeszcze przed tygodniem przyglądali się aktywnie uczniowie naszej szkoły, którzy wysłuchali wielu ciekawych uwag samego artysty na temat muralu oraz sami podczas warsztatów plastycznych próbowali sił, wykonując swoje projekty. Cieszymy się, iż artystyczny zamysł autora dokładnie uchwycił bohaterstwo i niezłomność księdza, który pozostał wierny do końca i dziś jest patronem szkoły w Łapszach Niżnych. To szczególna cecha muralu, by wyrażać przesłanie jakim żyła dana osoba, a które może skłaniać do zamyślenia nas oglądających. Dzieło uwieczniające na ścianie szkoły postać jej patrona zwraca uwagę przejeżdżających i przechodzących drogą, którzy spoglądają na ścianę szkoły gdzie namalowano kawałek naszej historii. To swoiste  powitanie przybywających do Łapsz Niżnych.

Projekt  pn. „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Gminny Ośrodek Kultury

w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy