PODSUMOWANIE PROJEKTU „SPISZAK W POWSTANIU WARSZAWSKIM”
„Spiszak w Powstaniu Warszawskim” to projekt upamiętniający 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka – pallotyna, żołnierza AK, kapelana, Spiszaka, który zginął w Powstaniu Warszawskim.
Realizowany był w okresie od 01.03.2024 do 31.10.2024r., w ramach projektu zaplanowano i zrealizowano następujące zadania:
Pierwszym zadaniem była wystawa „Spiszak w Powstaniu Warszawskim”, którą tworzyło siedem plansz przedstawiających historię życia bł. ks. Józefa Stanka od czasów dzieciństwa, przez czas nauki, powołanie do kapłaństwa, czas okupacji, męczeńską śmierć i proces beatyfikacyjny. Autorem tekstu wystawy był Julian Kowalczyk – historyk, regionalista i autor publikacji o bł. ks. Józefie Stanku. Otwarcie wystawy miało miejsce 30 czerwca w Łapszach Niżnych i przez kolejne tygodnie była ona dostępna dla oglądających w poszczególnych wsiach Gminy Łapsze Niżne.
Efekt drugiego zadania podziwiać można od pierwszych dni września na ścianie budynku Szkoły Podstawowej im. bł. ks. J. Stanka w Łapszach Niżnych i jest to mural „Bohaterstwo i niezłomność bł. ks. Józefa Stanka” namalowany przez znanego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Dzieło to pokazuje bohaterską postawę naszego rodaka, jego niezłomność i poświecenie jako człowieka, ale przede wszystkim księdza, który pozostał wierny do końca.
Kolejnym zadaniem była debata i koncert słowno-muzyczny „Błogosławiony Spiszak w Powstaniu Warszawskim” (zapraszamy do oglądnięcia relacji z koncertu: https://youtu.be/qAaexcUgkCU ), które miały miejsce 28 września w kaplicy letniej kościoła św. Kwiryna w Łapszach Niżnych. Były one swoistym ukoronowaniem podjętych działań, by uczcić przypadającą 23 września 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka. Debata dała możliwość przybliżenia niezwykłej historii błogosławionego Spiszaka, zaś słowno-muzyczne przedstawienie, przygotowywane przez artystów Piwnicy św. Norberta z Krakowa przeniosło zgromadzoną widownię w tamten czas i pokazało jak wiele zawdzięczamy bohaterom.
Cieszymy się, że jako społeczność Spisza mogliśmy w taki wyjątkowy sposób upamiętnić postać naszego Rodaka.
Projekt został zakończony, ale zebrane dzięki niemu materiały pozostaną z nami na zawsze, a poznana historia życia bł. ks. Józefa Stanka pozwoli wędrować jego śladami po Łapszach i po naszej stolicy.
Dostępne materiały są zamieszczone w całości na stronie: polskispisz100.pl
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego niezwykłego projektu.
Dofinansowano go ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.