Aktualności

Dożynki we Frydmanie

Pożegnanie lata nieodłącznie kojarzy się ze świętem dożynek. 26 sierpnia spotkaliśmy się we Frydmanie by podziękować za tegoroczny chleb – owoc pracy rolników podczas dziękczynnej, plenerowej mszy świętej, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Ludwik Węgrzyn z Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Frydmanie. Ksiądz dziękując rolnikom za ich trud pracy, dodał, że w dzisiejszych czasach dobrobytu technologia nie jest w stanie zastąpić chłopskiego serca i jego zamiłowania do ziemi.

Po uroczystej mszy, starosta Pan Józef Barnasz i starościna dożynek Pani Maria Pisarczyk przywitali gospodarza Gminy Łapsze Niżne Wójta Jakuba Jamroza solą i chlebem wypieczonym z mąki zrobionej ze zboża zebranego na frydmańskich polach. 7 sołectw zaprezentowało przepiękne i różnorodne wieńce dożynkowe, które zostały nagrodzone specjalnymi bonami przez Wójta gminy i Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy Krystynę Milaniak. Zostały również wręczone nagrody w konkursie „Na najbardziej zadbane obejście”, w którym nagradzana jest praca ludzi dbających o swoje ogródki, dzięki którym nasza gmina staje się coraz piękniejsza za sprawą swoich mieszkańców. W tym roku komisja w osobach: Macieja Płachty (przewodniczący komisji), Zofii Bandyk, Henryka Janeczek, Antoniego Szewczyk i Jana Noworolskiego przyznała wyróżnienia i nagrody w tym konkursie:

1 miejsce – Pani Irenie Horoba z Łapsz Niżnych
2 miejsce – Państwu Lidii i Józefowi Błachut z Łapsz Niżnych
3 Miejsce – Pani Krystynie Chmiel z Niedzicy.

Z wdzięcznością przybyła również Pani Poseł Anna Paluch, dzieląc się słowem Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawskiego do mieszkańców pracujących na roli. Deszcz nie przeszkodził mieszkańcom Frydmana i przybyłym gościom, by wspólnie bawić się w sercu Frydmana z kabaretem Truteń, słuchając występów Orkiestr Dętych z Frydmana, Łapsz Niżnych oraz Kacwina. Dzieci podczas widowiska „Bajeczna Fiesta” bawiąc się i tańcząc dowiedziały się jak dbać o czyste powietrze z którego słynęła polska wieś, a o co dzisiaj wszyscy musimy się zatroszczyć. Dożynki to przede wszystkim czas wspólnej biesiady, którą umilały występy zespołu regionalnego „Mali Frydmanianie”, oraz zespołu „Frydmanianów”  z nową sztuką w której każda, szanująca się mieszkanka Frydmana chciała byś polana wodą. Po przedstawieniu, piękne głosy sióstr Julii Milaniak i Klaudii Gacek wprawiły w zachwyt niejednego widza. Na koniec imprezy wystąpiła gwiazda wieczoru zespół FOLK POWER.

O dobrobycie stołu świadczyły wykonane z sercem i starannością smakołyki przez gospodynie we Frydmanie, Radę Rodziców i nowe stowarzyszenie „Frydmański sypaniec”. Jak co roku nie zabrakło „zupy Radnego”. Ogromnym wsparciem i pomocą byli wszyscy mieszkańcy sołectwa Frydman, którzy chętnie zaangażowali się w organizację dożynek. Słowami Cypriana Kamila Norwida, można pięknie podsumować tegoroczne święto Dożynek, wciąż żywe pomimo upływającego czasu:
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba….
Tęskno mi, Panie…”

Natalia Niemiec

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content