Piknik z Latawcem 2018

13 października 2018 r. na błękitnym niebie wzniosły się biało czerwone latawce dzieci z Gminy Łapsze Niżne i Czorsztyn. Głównym motywem tegorocznej imprezy była 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Organizatorami „Pikniku z latawcem” wraz z konkursem na najpiękniejszy latawiec były Gmina Czorsztyn, Gmina Łapsze Niżne, Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Gminny Ośrodek Kultury z/s w Niedzicy. W tym roku imprezę gościła Gmina Czorsztyn na Górze Wdżar. W ramach imprezy odbył się konkurs na najpiękniejszy latawiec, do którego dzieci przygotowywały się już od dłuższego czasu. Konkurs skierowany był do
• dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym;
• uczniów klas I-III szkół podstawowych;
• uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych;
• oraz zespołów (rodzin i instytucji).

Celem pikniku, który po raz pierwszy odbył się w roku 2011 właśnie na Górze Wdżar, jest wspólna integracja i dobra zabawa dzieci i młodzieży z sąsiadujących ze sobą gmin. Pomysłodacą i organizatorem pierwszych imprez było Stowarzyszenie Sprężyna.  Od kilku lat piknik odbywa się na przemian w obydwu gminach. W przyszłym roku piknik odbędzie się na Łapszance w Gminie Łapsze Niżne.

Na wszystkich uczestników konkursu latawców, nad którym czuwało jury w osobach: Akiko Miwa (Japonka na dobre mieszkająca w Harklowej i inicjatorka Pikniku z latawcem na Podhalu), Krystyna Milaniak (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z/s w Niedzicy) i Artur Majerczak (Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn z/s w Maniowach) czekały piękne nagrody.

W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym wyróżniono:

I miejsce:    Sebastian Pacyga z Kacwina i Lena Jandura z Kluszkowiec
II miejsce:   Antoni Bryniarski z Kluszkowiec i Lena Janczy z Kluszkowiec
III miejsce:  Alicja Koziel z Maniów i Daria Niemiec z Maniów

W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych wyróżniono:

I miejsce:    Nikodem Jandura z Kluszkowiec

II miejsce:   Bartosz Trzop z Łapszanki

III miejsce:  Paweł Bigos z Kacwina, Ewelina Cipta z Łapszanki, Emilia Kuruc z
Łapszanki i Magdalena Słowik z Trybsza

Wyróżnienia: Julia Kozieł z Maniów, Emilia Bednarz z Maniów i Martyna Janczy
ze Sromowiec Wyżnych

W kategorii uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych wyróżniono:

I miejsce:    Emilia Jabłońska z Maniów

II miejsce:     Aneta Dudas z Łapszanki, Dominika Kołodziej z Łapsz Wyżnych,
Martyna Glewanak i Ola Slęzak ze Sromowiec Niżnych, Aleksandra
Tkaczyk z Grywałdu i Maja Kozieł z Maniów

III miejsce:    Alicja Gryglak z Łapsz Wyżnych i Julia Niemiec z Maniów

Wyróżnienia: Grzegorz Swaczyk z Łapszanki, Oliwia Krupa z Maniów, Iza
Zielińska z Kluszkowiec, Nikola Hebda i Magdalena Adamczyk z
Maniów, Ola Dyttus z Maniów

W kategorii zespołów (rodzin i instytucji) wyróżniono:

I miejsce:      Świetlica w Łaszach Niżnych oraz Świetlica w Kacwinie

II miejsce:     Świetlica w Łapszach Wyżnych, Rodzina Jamrozów oraz Anna
Kubasek i Jan Kubasek z Kacwina

III miejsce:    Świetlica w Trybszu, Świetlica w Falsztynie, Świetlica w Niedzicy
Zamek, Świetlica Niedzica

Wyróżnienie: „Mali Maniowianie”

Największą nagrodą oprócz pięknej pogody była świetna zabawa i radość dzieci, które tak licznie wzniosły w niebo swoje latawce. Dziękujemy wszystkim osobą i dzieciom, które tak aktywnie zaangażowały się w przygotowanie latawców i wsparcie przy organizacji tej pięknej, plenerowej imprezy dla rodzin z dziećmi.

Natalia Niemiec