Poznaj Górala spoza Podhala

Jak kolędowanie u Górali może służyć promocji dziedzictwa kulturowego południowej Małopolski było przewodnią myślą seminarium 7 grudnia 2019 roku w hotelu „ Perła Południa” w Rytrze. Organizatorem spotkania  ośmiu grup etnicznych górali była Fundacja Mapa Pasji oraz Ośrodek Kultury w Piwnicznej – Zdroju.

Grupę górali ze Spisza reprezentowali :

Krystyna Milaniak – dyrektor GOK w Niedzicy, Mariusz Wojtas – dyrektor  Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych, Elżbieta Łukuś – animator projektu „ Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” oraz młodzież z Niedzicy. To właśnie oni zaprezentowali niematerialne dziedzictwo Spisza, bogactwo naszego regionu: gwarę, zwyczaje wigilijne oraz obrzęd chodzenia z Betlejemnkiem.  W ostatnich dwóch latach uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych i Zespołu Placówek Oświatowych z  Niedzicy uczestniczyli w projekcie poprzez warsztaty tematyczne, dziennikarskie, fotograficzno – filmowe, zajęcia teatralne, taneczne i questy.