XXXIII „Śpiskie Zwyki” 3-5 lutego 2023r.

„Śpiskie Zwyki” to wielkie święto kultury Spisza, podczas którego spotykają się zespoły regionalne, kierownicy zespołów, mieszkańcy Spisza, aby wspólnie kultywować rodzime zwyczaje, utrwalać muzykę, taniec i śpiew.

Trzydniowy konkurs rozpoczął się na zamku „Dunajec” konkursami: gawędziarzy, skrzypków i śpiewaków można było obejrzeć 83 występy,  w tym 17 instrumentalistów skrzypków, 22 śpiewaków, 15 grup śpiewaczych, 26 gawędziarzy oraz 1 w kategorii mistrz-uczeń w śpiewie i 2 w kategorii mistrz-uczeń w grze na skrzypcach.

Drugiego dnia, na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 12 zespołów regionalnych, w tym 6 dziecięcych i 6 młodzieżowych, w dwóch kategoriach konkursowych: prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec.

W trzecim dniu Śpiskich Zwyków w konkursie prezentowany zwyczaj i obrzęd oraz taniec wystąpiło 7 dorosłych zespołów regionalnych.

Powołana specjalnie komisja w składzie:

Michalina Wojtas – choreograf,
Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu,
Benedykt Kafel – etnograf,

Aleksander Smaga – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu

obejrzała, omówiła i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach.

W oczekiwaniu na wyniki zmagań konkursowych, w sobotnim i niedzielnym konkursie zespołów regionalnych, czas umilała muzyka zespołu Śpisko Qmpanijo.


Pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom i instruktorom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w kultywowanie naszych tradycji. Miejmy nadzieję, że z roku na rok chęć propagowania spiskiego dziedzictwa kulturowego będzie coraz bardziej powszechna i trwała.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Pan Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Partnerami byli: Małopolskie Centrum kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Zespół Zamkowe w Niedzicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.

Głównym Partnerem imprezy było natomiast Województwo Małopolskie.

Krystyna Milaniak

Protokół 3.02.2023r.


Protokół 4-5.02.2023r.

« z 5 »
Skip to content